Не, това няма да е материал, който за пореден път ви натяква колко важно е да архивирате редовно съдържанието на твърдия си диск, да използвате активно cloud (облачни) услуги за създаване на резервни копия на всички ваши ценни файлове и други подобни ценни, но многократно повтаряни съвети.

В този кратък текст ще се опитаме да ви покажем една малко по-различна или поне по-цялостна картина на нещата, включваща десетките различни начини, по които днес всеки един от нас борави с информационни записи. Твърди и оптични дискове, USB памети, флаш карти, онлайн профили – отдавна ценната ни информация не е концентрирана на едно място или върху един определен носител. И всеки от изброените е податлив на системни грешки, сривове, износване с времето – десетки различни причини важните за вас данни и файлове да бъдат повредени или изгубени безвъзвратно.
Ако не искате това да се случи, ето ви няколко ценни и полезни съвета за това, как можете да гарантирате повече сигурност за информацията си за по-дълъг период от време.

Освежете твърдия си диск

Повечето потребители живеят с твърдото убеждение, че файловете, които са записали върху твърдия диск на компютъра си, са сравнително сигурно защитени, докато съответното устройство работи коректно и безаварийно. Уви, реалността далеч не е такава. Класическите твърди дискове използват за запис магнитни плочи (и сигнали), които отслабват с времето. Колкото по-дълго музикалните файлове престояват върху вашия твърд диск например, толкова по-често ще се натъквате на дефекти, като по-слаб звук, привнесени шумове, съскане и други. С документите и електронните таблици, които пазите отдавна, пък ще получавате все повече грешки при четене, а понякога те дори направо ще отказват да се отворят.

За щастие има лесно и просто решение на този проблем. Той се нарича DiskFresh – малка, но много полезна програма, която е напълно безплатна за некомерсиална употреба.
Това, което прави тя, е да "съживява" записите върху твърдия ви диск. Реално тя просто прочита и записва отново всеки сектор по него, като по този начин подсилва магнитния сигнал, без да променя оригиналната информация върху диска. Отделно DiskFresh предлага и други полезни опции – например функция за откриване на лоши сектори или дори опресняване само на отделни области от съответния диск.


Записвайте снимките си в TIFF формат

Много потребители използват за съхранение на цифрови фотографии популярния JPEG по две причини: относително високо качество, което той предлага, при относително скромен размер на отделния файл.
Не всеки си дава сметка обаче за един от големите недостатъци на JPEG формата, заключаващ се в това, че всеки път когато отворите и запишете отново такъв файл (с команда "Save as..."), губите част от оригиналната информация в него. Тъй като JPEG е формат за компресия, той автоматично премахва всички "ненужни" данни от съответното изображение, състоящи се предимно в пиксели "невидими" за човешкото око.

 


Разбира се, ако става дума за основно любителски снимки, това едва ли е голям проблем, но ако говорим за фотографии, които са ценни за вас, добре е да помислите дали да не използвате TIFF формат. Да, така файловете ще заемат повече място, но тъй като TIFF е формат за съхранение без компресия, той запазва пълната информация така, както е записана от сензора на камерата, без значение колко пъти отваряте и затваряте съответния файл. Разбира се, при това положение качеството на снимките остава неизменно високо.

Внимавайте как боравите с USB паметите си

Повечето от нас са наясно, че не е добра идея да издърпате USB флашката от слота, докато компютърът чете от или записва върху нея. Не всеки обаче се съобразява с факта, че Windows предвижда специална процедура, свързана с изключването на активна USB памет.

 

Дори операциите, които сте извършвали, да изглеждат приключили, не си спестявайте няколкото клика на мишката, свързани с избирането на Eject (Извади) или Safety Remove Hardware (Безопасно отстраняване на хардуера)  опцията, която се извиква с десен клик върху иконата на съответното USB устройство в системния трей (долу вдясно на таскбар лентата).
Ако пренебрегнете тази кратка процедура, шансовете да повредите данните, записани върху USB паметта, никак не са малки.


Специални грижи за вашите оптични дискове

Ако се вярва на производителите на CD, DVD и Blu-ray медии, техният живот е някъде между 5 и 200 години. Това, както сами се досещате, е леко преувеличено и често е свързано с допълнение, изписано с възможно най-дребен шрифт, което уточнява, че "срокът на годност" на съответния диск зависи в много голяма степен от това, при какви условия се съхранява той.
В идеалния случай, за да осигурите максимална дълготрайност на записите върху оптичен диск, е добре да съхранявате медията в специална кутия, на сухо, тъмно и хладно място. Добре е при възможност да използвате дискове от реномирани марки, особено ако съхранявате наистина ценни данни, на които държите и искате да се запазят колкото може по-дълго време. Старайте се да не докосвате активната повърхност на записаните дискове и не използвайте максималната достъпна скорост за запис, която те предлагат. Когато записвате оптични медии на по-ниска скорост, това намалява вероятността от възникване на грешки по време на процеса и съответно удължава живота им впоследствие.


Архивирайте вашия Facebook профил

Днес злонамерените хакове на профили в социалните мрежи са ежедневие. Въпреки че създателите на услуги като Facebook непрекъснато полагат усилия за повишаване сигурността им, хакерите проявяват не по-малко упорство в противоположна насока.
Така цялата информация, съхранена във вашия Facebook акаунт, в това число лични данни, снимки и други, лесно може да попадне в чужди ръце или да бъде променена, ако някой получи неоторизиран достъп до профила.

 


Точно затова е добра идея от време на време да създавате локално, архивно копие на всички ваши Facebook данни. Това става лесно, като влезете в профила си и изберете от менюто със системни опции (зъбчатото колело горе вдясно на страницата) Account Settings (Настройки на профила). От Общи (General) изберете секцията Download a copy of your Facebook data (Свалете копие на вашите Facebook данни) и след това Start My Archive (Създай моя архив).
Facebook автоматично ще архивира локално всички ваши постове, снимки, контакти, видеа, след което ще получите известие по електронната поща, когато целият пакет данни е готов за запис. Имайте предвид, че в зависимост от обема на личната ви Facebook история процесът може да отнеме до няколко часа.

Тагове: